להקשיב לשורש הדברים – טאואיזם כמקור השראה בהורות ובתהליכי שינוי וצמיחה

מנחה: דב אבן-זהב, פסיכולוג.

המרכז להורות ומשפחה, ביה"ס ללימודים מתקדמים, מכללת סמינר הקיבוצים.

הטאואיזם, אחת מהשיטות הפילוסופית המרכזיות שהתפתחו בסין בעת העתיקה, מייצגת את היסוד ההומניסטי, מלא החיים, האופטימי, והחופשי של תרבות המזרח.

הטאו (דאו), "הדרך" מזמין את האדם לחזור אל "המקור האמיתי"' אל מה ששכחנו בדרך; להשתחרר משיפוטים ומדפוסים תרבותיים ומחשבתיים כובלים, ממה ש"נכון", "טוב", "צריך", "יפה" ו"בסדר"; לחזור להרמוניה הטבעית, התוך והבין-אישית; לחבור מחדש אל העצמי האותנטי, כחלק אינטגראלי מהכוח הבלתי נתפס המניע את הטבע.

"האדם הוא יצור עמוס לעייפה בתאים אפורים, המפריד עצמו מההרמוניה של הדברים הטבעיים ע"י התערבות במהלכם ומאמץ יתר. אנשים סוטים בקלות ממה שנכון להם. הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להיות קשובים לטבענו הפנימי, לבטוח בו ולא לאבד עימו קשר".
בנג'מין הוף, הטאו של פו

נושאים:

  • מסע אל ועם הקול הפנימי – לפעול מבפנים, מתוך המרכז שבאדם. "אנחנו מקשיבים יותר מדי לקולות מבחוץ במקום להקשיב לקול הפנימי שבתוכנו שאומר לנו לאן ללכת".
    (בנג'מין הוף, הטאו של פו).
  • הנח לטבעי להתרחש מכח עצמו – הנחייה \ הורות ללא מאמצי־יתר:טיפוח כוחות הצמיחה
    הטבעיים.
  • כשהגבולות הפנימיים ברורים מתמעט הצורך בחוקים – סמכות וחוקים מול נוכחות, דיאלוג ואמון בגבול הפנימי הטבעי. העברת הדגש מ"חינוך" לפיתוח קשר של אדם לאדם.
  • הטבע – הרמוניה של ניגודים ושל השתנות בלתי פוסקת כמקור השראה ביחסים תוך-אישיים ובינאישיים.
  • הקשבה כגשר. ממאבק לדיאלוג בונה – במקום בו יש "קונפליקט" אין "נכון ו"לא נכון" אלא קולות שונים שיש להכילם ולאפשר להם להגיע לכלל מיזוג.
  • הנחייה בהשראה טאואיסטית-הומניסטית – להקשיב לשורש הדברים, להכיל את הדרך, לאפשר לדיאלוג הטבעי, התוך-אישי והבין-אישי לפעול מכח עצמו.

מטרות:

פיתוח דרכים אישיות ליישום המימד הטאואיסטי-הומניסטי בעבודה המקצועית ובחיים.

מיועדת:

לאנשי מקצוע העוסקים בסיוע לתהליכי שינוי וצמיחה (טיפול, הנחיה, ייעוץ, אימון, לווי אישי), אשר מעוניינים בלמידה שמבוססת על שילוב של ידע ושל התנסות חוויתית בתהליך הצמיחה עצמו.

דרך:

התנסות קבוצתית חוויתית, דיון, תיאוריה,הדגמה בקבוצה של יישום מעשי של הגישה באמצעות עיבוד של סוגיות שיועלו ע"י המשתתפים מתוך עולמם המקצועי.

מועדים:

המועדים יקבעו בהמשך.

להרשמה:

הכשרת מנחי קבוצות מבוגרים, המרכז להורות ומשפחה,
סמינר הקיבוצים
03-6902375
אשמח לראותכם

סדנאות בגישה ההומניסטית

מיועד לאנשי מקצוע בהווה ובתהליכי הכשרה אשר מעוניינים לפתח את יסודות הגישה ההומניסטית בעבודתם.

הדגשה של יחסי אדם לאדם בין מטפל למטופל; זיהוי והעצמת תהליכים טבעיים כמרכיב בסיסי בטיפול; הדגשת העבודה על החוויה הרגשית ב"כאן ועכשיו" תוך הימנעות מהסחת דעת אינטלקטואלית; יחס של קבלה, הכלה וכנות כלפי המטופל;

השבת האמון של המטופל בעצמו במקום הסתמכות על מקור סמכות חיצונית ועוד.